Header


Forum Left Top


makedonska muzika albumi i singlice svih žanrova iz makedonije

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-04-2011, 19:25   #1
crkva
Novi
 
Status: Registrovani
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Dragan Gjakonovski - Spato

Dragan Gjakonovski - Spato / Драган Ѓаконовски - Шпато:tracklist:

01. На игранка
02. Лени
03. Без повраток
04. Далечен крај
05. Убава си како музика
06. Ехо од далечното минато
07. Глас од далечината
08. Те носам во себе
09. Елегија за тромбон
10. Последен ден на разделбата
11. За нас почнува живот
12. Дојде есен
13. Носталгија
14. Молчи една долина
15. Гарача
16. Жолта липа
17. Идила
18. Роден крај
19. Кога си сама
20. Синтеза
21. Даниела
22. Зар вистина е крај
23. Поздрав до оркестарот

Драган Ѓаконовски-Шпато е македонски композитор, диригент и музички аранжер. Тој е еден од основоположниците на македонската забавна и џез-музика. Со компонирање почнал да се занимава веднаш по Втората светска војна.

Првата џез-композиција Драган Ѓаконовски – Шпато ја напишал во 1948 г. Тоа е познатата „На игранка“, и во тогашниот затворен систем, кој сметал дека се што доаѓа од западната култура е декадентно и штетно, Шпато се охрабрил, и на своја 17-годишна возраст ја напишал композицијата.

„Практично, по вокација Шпато цел живот останал џезер, иако поголемиот дел од неговото творештво е во рамките на забавната музика, која тој ја нарекувал евергрин, сметајќи на тој начин дека станува збор за издржана и квалитетна забавна музика.

Оркестрите кои ги формирал и со кои раководел Шпато се Ритмичкиот секстет, формиран во 1951 година, потоа го формирал Забавниот ансамбл на Македонското радио, и на крајот го формирал Биг бендот на Македонската радиотелевизија, тогашна Радио-телевизија Скопје, формиран во 1961 г.

Од целиот материјал што е собран за книгата, произлегува дека Драган Ѓаконовски – Шпато е македонски музички гениј кој има огромен влог во оформувањето на македонската џез и забавна музика и неговото творештво засекогаш ќе остане со огромно значење за македонската музичка култура“, рече во најавата на свеченоста Ванчо Димитров, автор на монографијата за Шпато.

Со Ревискиот оркестар на концертот посветен на Шпато диригираше Кире Костов, а настапија домашните поп пејачи претежно од помладата генерација предводени од ветеранот Драган Мијалковски - Калиопи, Каролина Гочева, Ѓоко Таневски, Ламбе Алабаковски, Андријана Јаневска, Тамара Тодевска, Горан Начевски, Влатко Лозановски, Маријан Стојановски и квартетот „Вокали“.

:down:

Code:
http://www.megaupload.com/?d=S00AGQ57
My upload! Enjoy!
crkva is offline   Reply With Quote
Sponsored Links
Old 10-04-2011, 12:10   #2
Makedonka
Novi
 
Makedonka's Avatar
 
Status: Registrovani
Join Date: Nov 2008
Location: Makedonija
Age: 36
Posts: 10
Smile

Благодарам за ова наше богатство!
Makedonka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
dragan, gjakonovski, spato


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum JumpForum Right Top
Forum Left Bottom Forum Right Bottom
 
Right Left
Member Login
Forgot password?
Forum LeftForum Right

Forum Statistika:
Članova ukupno: 28,930
Tema ukupno: 27,173
Postova ukupno: 343,974
Trenutno 463 korisnika
šeta našim forumom.

Pratite nas na Twitter-u

Pratite naš Feed


Reklame

Forum LeftForum Right
Right Right
Right Bottom Left Right Bottom Right

Prijatelji sajta:
FOLKOTEKA.org - Najbolji domaci recepti - Mali Oglasi - Tekstovi pesama - Sjenica.com - Restoran Srem


free counter
2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, Albumi - www.FolkoTeka.org - The Official one - Oficijelni sajt za narodnjake, zabavnjake, serije i svu vrstu zabave!